На сайтах оголошень зараз досить часто зустрічаються вакансії шахраїв, які замість реальної роботи просто виманюють гроші у довірливих людей, що втратили роботу. Як розпізнати шахрайські вакансії?
Шахраї часто замість зарплати вживають такі слова, як «дохід», «прибуток», «інвестиції». Людям дають надію не просто знайти роботу, але й ніби стати бізнесменом. Часто такі оголошення починаються зі слова «увага», написані великими літерами і з одним або навіть декількома знаками оклику. Все, щоб привернути увагу. Пропонують досить високу зарплату без досвіду роботи, неповний робочий день, робота з дому в будь-який зручний час. Нерідко дають вакансії незалежного консультанта, менеджера з продажу, помічника керівника, секретаря, оператора, менеджера з реклами і т.д.
Часто в полі «Номер телефону» в контактних даних таких оголошень самого номера телефону немає, його вказують спотвореним гібридним шрифтом (замість нуля буква О і т.д.) у тексті оголошення. Так шахраї змушені робити з причини того, що солідні сайти оголошень вже мають велику базу нехороших телефонів. Ось свіжий приклад з досвіду сайту БАЗАР:
Аниматор (на майские праздники)
Ежедневная оплата от 250 грн., выплачивается СРАЗУ после отработанных часов.
Работа с детками, развлекательная программа (костюмы выдаются).
Занятость частичная, время обсуждаем с кандидатом персонально.
Звонить сразу, т.е. вакансия срочная!
Тел.: (О44) 37-4О-266 (Марина).
Якщо зателефонувати за вказаним телефоном, то автовідповідач попросить передзвонити на інший номер, за яким зі дзвонить буде знято 60 гривень.
Обов'язково стежте за тим, щоб в контактних даних не було номера телефону платної лінії, що починається з цифр 090, 070 та інших невластивих для українських міст кодів. За одну хвилину зв'язку з таким номером заплатите від 25 до 40 гривень, ще й 12 гривень за з'єднання. Вас довго будуть розпитувати, уточнювати. Все для того, щоб довше утримати на дроті. Іноді шахраї маскуються — в оголошенні вказують звичайний міський номер, а коли залетефонуєте, почуєте автовідповідач: «Керівник відділу кадрів зараз відсутній. Зателефонуйте йому за номером: (090) ххххххх». Тобто Вас спонукають подзвонити на платну лінію.
Крім сайтів і газет оголошень такі вакансії можна побачити в оголошеннях на стовпах біля вокзалів. Вони розраховані на робітників і пропонують досить високу зарплату і навіть житло. Найчастіше це агентства-одноденки з пошуку роботи, які беруть з претендентів 30-60 грн за підбір вакансії і 200 грн за нічліг. Насправді, ні роботи, ні гуртожитку за вказаною адресою немає. Коли працівник повертається з обуренням в агентство, нікого там вже не знаходить.
В газетах з пошуку роботи шахраї використовують такий прийом — починають текс твакансіі зі слова «attention (увага)». Вони зрозуміли, що перелік оголошень в газетах комп'ютерна програма розміщує в алфавітному порядку і латинські букви йдуть завжди першими, от і починають з такого слова. Найчастіше такі вакансії розміщують фірми мережевого маркетингу (MLM). В принципі, це не шахрайство, але репутація мережевого маркетингу давно зіпсована. Тому компанії мережевого маркетингу ніколи конкретно не пишуть, що пропонують роботу в мережевому бізнесі, а вуалюють свої вакансії. Пишуть «керівник шукає помічника для своєї фірми» або «потрібен менеджер з продажу». І коли працівник заробляє перші гроші, її керівник натякає, щоб він залучив ще десять. За такою схемою працюють фірми «Ейвон», «Емвей», «Оріфлейм». Зазвичай в них заробляють 30 відсотків від проданого.
Через велике засилля таких «вакансій» на сайтах оголошень і порталах працевлаштування адміністратори стали їх видаляти. В газетах зазвичай цього не роблять, бо той, хто подає оголошення, платить 10-30 грн за розміщення. Власникам цих видань невигідно викривати своїх постійних клієнтів. На сайтах часто зустрічаються вакансії з роботою вдома. Це може називатися так: збірка кулькових ручок, набір текстів, обробка фотографій тощо. Але роботодавець-шахрай зазвичай пропонує щось купити, перш ніж почати роботу. Наприклад, заплатити за комплект для збірки ручок або набір якихось дисків з тренінгами. Зараз шахраї нерідко розміщують вакансію кур'єра. Людина приходить на роботу, а її просять купити набір косметики і продавати на вулицях.
Як впізнати шахраїв і не втратити гроші? На етапі висилки своїх резюме не переживайте, сміливо відправляйте. А от якщо вже запросять на співбесіду, бажано ввести в інтернеті в пошук назву компанії і дописати «відгуки». Цілком можливо, спливуть якісь підозрілі факти. Також має насторожити, якщо на самій співбесіді Вас попросять за щось заплатити. Йдіть звідти, як правило, це на 99% шахраї.